2011. április 2., szombat

AZ AUTIZMUS A LÉTEZÉS EGY MÓDJA


AZ AUTIZMUS NEM BETEGSÉG ÉS NEM IS FOGYATÉKOSSÁG

AZ AUTIZMUS
A LÉTEZÉS EGY MÓDJA



WORLD PRESS PHOTO 2010 Mindennapi életünk kategória, sorozat, 1. díj
Gihan Tubbeh (Peru): Adrian, 13 éves autista


Bizonyos autista gyerekek és felnőttek, akik képesek funkcionális szinten kommunikálni, ellenzik a gyógyításukra irányuló kísérleteket. Véleményük szerint az autizmus nem betegség, és nem fogyatékosság, hanem a létezés egy módja. Ha sikerülne eltörölni, akkor elveszne az emberi agyberendezés sokféleségének egy darabja. Nincs egy "egészséges" ember az autizmus mögött: ez beépült a személyiségükbe, és ha ezt meg akarják változtatni, akkor a személyiségük ellen intéznek támadást. Egyesek közülük odáig mennek, hogy egyes tüneteket mellékterméknek minősítenek, amit kommunikációs nehézségek okoznak, mivel a nem autista emberek nem tudnak velük megfelelően kommunikálni, és nem tudnak velük együttérezni sem.
(Forrás:Wikipédia:Autizmus)

AZ AUTIZMUS VILÁGNAPJA ALKALMÁBÓL

Magam gyakorló szülőként, a mára már felnőtt gyerekeim nevelése során tapasztaltam meg, hogy mind a régi, mind pedig mai iskolarendszer mennyire nem szereti, ha egy gyerek kilóg a sorból.
Szép kis egyforma kocka gyerekek kellenek, akikből kocka felnőttek lesznek és kocka fogyasztókká válnak. Így van az, hogy ezután külön tanár kell majd minden gyermek mellé, hogy az egyébként nem kockatermészetű gyermek kockává válhasson. Ilyen erővel, már első osztálytól kezdve házi tanítókat kellene alkalmazni minden családnak, mert úgy tűnik, nem működik ez nagy közös oktatási forma.
Az ismerőseim körében már nincs olyan gyerek, akinek ne lettek volna kudarcos iskolai tapasztalatai, aminek a végén már csak a pszichológus segített.
Ha egészséges gyerekek is szenvednek ettől helyzettől, mit élhetnek meg a diszlexiás, -gráfiás, -kalkuliás fiatalok, a mozgás-, hallás-, látássérültek vagy az autisták.
Néhány éve találkoztam egy autista gyerek anyukájával a Moszkva téren. Nekem - mint teljesen ismeretlennek a villamosmegállóban -, sírva mesélte el, hogy kétségbeesve rohangált pszichológustól-pszichológusig tanácsért és segítségért, hogy gyereke valamilyen módon a társadalom része lehessen egyszer. Addig mindenütt elutasításban volt része az oktatás és az egészségügy részéről. Akkor és ott mesélte el, hogy találkozott egy sorstárssal, akivel elhatározták, hogy valamilyen alapítvány formájában elkezdenek valamit.
http://www.autizmus.hu/index.shtml
Ma, hogy erről a 13 éves autista fiúról megláttam a képet, rá is kerestem, vajon hogy állhat az alapítvány. S lám létezik, bár még mindig nem úgy, ahogy egy jogállamban, egy demokráciában kellene, hogy működjön. Még mindig fogalmi vitákon bukik meg néhány ragyogó kezdeményezés. Orvosok esnek etikai vétségekbe, hogy bebizonyítsák az igazukat, szolgálva gyógyszergyárak pénzéhségét. Egy szó, mint száz, borzasztóságokról, de érdekes terápiákról is olvastam egy másik oldalon is, a http://hu.wikipedia.org/wiki/Autizmus -on. Ahonnan ki is emeltem néhány fontos bekezdést és az egyik terápiás módszerről, a BLISS SZIMBÓLUMOK hatékony alkalmazásáról például.

AZ AUTIZMUS TÜNETEI
- autisztikus magány: ez egyfajta szellemi egyedüllét
- feltűnően korlátozott tevékenység és érdeklődés
- a kommunikáció speciális károsodása:
általában
a szociális interakcióban
a képzelőerőt igénylő tevékenységekben
Az autisztikus magány többféleképpen is megnyilvánulhat. Egyes autisták alig képesek személyekkel kapcsolatba lépni; sokkal nagyobb örömet jelent számukra a tárgyakkal való foglalkozás, mint az azonos korúak társasága. Mások keresik a kapcsolatot, de szociális viselkedésük zavartsága miatt nem értik meg őket. (A tünetek nem feltétlenül egyszerre jellemzőek minden autistára)

KÖVETKEZMÉNYEI
Az autizmus súlyos formája zavart okoz az észlelésben és a kommunikációban. Az autisztikus magány megnehezíti a szociális kapcsolatok létrejöttét és a beilleszkedést a családba és az iskolába. A szociális szabályok megfelelő alkalmazására való képtelensége sok stresszt okoz. Az autista gyerek nevelése nehéz, és a gyerek sokszor felnőttként is képtelen lesz az önálló életre.

FEJLESZTÉSI LEHETŐSÉGEK
Az autista emberek számos esetben fejlődhetnek a memória terén, így képesek lesznek számolási és memóriafeladatokat megoldani, olykor az egészséges emberek között is kiemelkedő eredménnyel.
Sokféle terápiát alkalmaznak. Tudatosan fejlesztik az érzékelés egymásra épülő folyamatait, a szenzoros integrációt, és válaszreakciókat váltanak ki az érzékszervek strukturális ingerlésével. Specifikus képességeket fejlesztenek. Terápiás eszközként alkalmaznak sok szabadidős tevékenységet, ilyen az állat-, a báb-, a zene-, a játék- és a kézműves-terápia. Vannak behaviorista és kognitív módszerek is, amik a viselkedés megváltoztatását, a mindennapi élet megkönnyítését tűzik ki célul. A nem vagy csak kevéssé beszélő autisták számára különféle kommunikációs rendszereket dolgoztak ki, mint a képcserés kommunikáció, vagy a BLISS-SZIMBÓLUMOK
Végül, de nem utolsósorban a mozgás szerepéről sem szabad megfeledkezni.

Egy jó példa:

Főiskolán tanít a 12 éves zseni: magasabb az IQ-ja, mint Einstené!
http://neon.hu/karrier/foiskolan-tanit-a-12-eves-zseni-magasabb-az-iq-ja-mint-einstene-211502

A 12 éves srác az autizmus enyhébb formájával, az Asperger-szindrómával küzd, ami a szociális normák elsajátítását és az emberi kommunikációt nehézzé teszi számára, ennek ellek ellenére barátságos csoporttársaival, és örömmel magyaráz el nekik bármit. A szemináriumokon rendszerint a tanár előtt jár, és szívesen morfondírozik professzorok társaságában az asztrofizika aktuális, komplex kérdéseiről, friss elméletekről.
Egy éven belül Jake befejezi egyetemi tanulmányait, és kutatóprofesszorrá avanzsál, emellett egy PhD képzésben vesz részt elméleti fizikából is. Nagy álma, hogy felfedezéseivel segíthesse az emberiséget...

Nincsenek megjegyzések: