2011. november 30., szerda

Hétköznapi mennyország

(Adventi filmajánlat és rendhagyó filmelemzés)


Következő
Örömmel láttam, hogy az egyik kedvenc svéd filmemet FILMBOX PLUS Pénteken (December 2.) 1:25-kor levetíti.
Címe: Hétköznapi mennyország
Alkotói: Rendező: Kay Pollak, forgatókönyvíró: Kay Pollak, Anders Nyberg, operatőr: Harald Gunnar Paalgard, zene: Stefan Nilsson, producer: Anders Birkeland, Göran , Lindström, vágó: Tomas Täng
Magam amatőr kutatója vagyok a filmek szimbólumainak, így ez a film is csemege volt a számomra e tekintetben.
Felfedezetem az utóbbi időben, hogy vannak olyan filmek, amelyekben megtalálható az a tizenkét archetípus (nagy árkánum), amellyel az asztrológia is dolgozik.
Így mostanában ebből a szempontból is nézem a filmek karaktereit, melyik Kos, Bika… Halak karakter a filmben és milyen szerepet játszik el.
Nem történt ez másként Hétköznapi mennyországgal sem.

A Film egy gyermek hegedűjátékával kezdődik a gabonamezőben. Egy háromfős fiú csapat pedig megveri a hegedűst.
Emiatt a mama elviszi ebből a faluból messzire, hogy soha többé ne kelljen ide visszajönnie. A kisfiú a mamáját akarja feleségül venni ezért.
Kisfiúból híres hegedűs, majd karmester lesz, aki olyan zenét szeretne írni, amelyik megnyitja az emberek szívét. Az ügynöke 15 évesen megváltozatja nevét. Maximalista és nehéz természetű ember válik belőle. A hangversenyeken orrvérzésig hajtja magát.
Szívinfarktus lesz a vége. A szíve teljesen elkopik, annak az embernek, aki az emberek szívét szeretné megnyitni.
Visszatér gyerekkorának színhelyére, hogy kiheverje a bajt. De nem hagyják békén előbb az emlékek, majd a falu lakói piszkálják ki a magányból. A helyi evangélikus lelkész egy Bibliát hoz neki. Egy ellentmondásos jelenet, ahogy a pap vadászpuskáját hozza egy férfi megjavítva. Ki is próbálja egy nyúlon. Majd miután csak fenékbe lőtte így a falhoz csapja, így végleg kimúlik az állat.
Ezek a jelenetek fizikai fájdalmat okoznak a karmesterünknek.
Ő egyszerűen csak figyel az első napokban. Nem hagyják őt békén. A boltban egy angyalruhás lány szerencse sorsjeggyel ajándékozza meg.
A helyi templomi kórus vezetésével bízzák meg.
Új módszerrel fog a kórus megszervezéshez. Inkább jóga-fittnesz-pszichoterápia mint kóruspróba.
És a terápia hatására mindenki megmutatja valójában ki is ő.
De ugyanakkor ők tükrök is, a karmester tükrei. Személyiségének minden oldala megmutatja magát ezeknek a tükröknek.
Ezen személyiségjegyeknek az egyensúlyba hozása hozza meg a falu és a karmester életének a harmóniába jutását.
Ehhez a gyerekkor helyszínére való visszatérés adja kiindulópontot, ahogy ezt minden pszichológiai módszer kezdi.
„Ha már a gyerekkorom rendben van, akkor kezdhetek a társas kapcsolatokhoz, párkapcsolathoz, a családhoz, a közösség építéséhez, ami aztán már nélkülem is megállja a helyét, ha kötelességeim vagy az élethelyzeteim elszólítanak.”
Ha mindenki megtalálja a saját hangját, abból tud csak összeállni az összhang.

Valójában a falu lakói számomra a karmester egy-egy személyiségjegyének megtestesülése.  
(Hiszen mindegyikünkben működik a harcos, a szépség, a közvetítő, az anya, az apa, a szolgáló, a partner, a csábító, a szószóló, a mester, a bolond és az angyal. Csak az a kérdés ki vagy kik a főszereplők jelen pillanatban.)

A nevek jelentése is sokat sejtető.
főszereplő(k):
Michael Nyqvist (Daniel Daréus) – Isten a bírám, Hatalmas
Frida Hallgren (Lena) – Helena: Nap, Hold,  Magdalena: Torony bástya
Helen Sjöholm (Gabriella) -  Isten harcosa
Lennart Jähkel (Arne) - Szent
Ingela Olsson (Inger) – Ingwias istenség által oltalmazott női lovas
Niklas Falk (Stig) Stigma

A stigma testi jegy, vagy fájdalom, amely olyan testtájakon jelenik meg, ami Jézus keresztre feszítését idézi. A szó Szent Pál Galatákhoz írott leveléből származik: „Ezután senki se okozzon nekem kellemetlenséget, mert én az Úr Jézus jegyeit viselem testemen” – írta Szent Pál (6:17).

Majd a karaktereket összepárosítottam a Peter Orban – Ingrid Zinnel – Thea Weller féle Symbolon kártyák szerepszemélyiségeivel és a következő eredményre jutottam.

1. A hegedűs-karmester (Daniel Daréus) 
   
2. A pap (Stig)

3. A papné (Inger) 

4. A falu legidősebb asszonya (az anya utóképe)
                                          
5. Az autókereskedő (Arne)

6. Az angyal-boltos lány (Lena)

7. Az áldozat feleség 

8. Az agresszív férj  

9. Az aggszűz tanárnő

10. A szellemi fogyatékos 

11. A daginak csúfolt férfi  

12. A férfi, aki öregen vall szerelmet  

13. A nő, akinek szerelmet vallanak

A végén mindenki megtalálja a saját hangját és ebből lesz az összhang. Az utolsó filmkockákon, a karmester megsebződve, kívül állóként hallja azt a harmóniát, amit ő maga teremtett ebből a kis faluközösségből. A végén pedig a film elején megsebzett belső gyermek sebe is begyógyul.

Így lesz gömbölyű a világ!




Itt is megnézhető:
http://www.gloria.tv/?media=129762

2011. november 22., kedd

KÉPJELEK – JELKÉPEK

tárlat a Gyermekjogok Világnapja alkalmából

A Gyermekjogok Világnapja alkalmából 2011. november 21-én, a kaposvári Duráczky EGYMI tanulóinak alkotásaiból KÉPJELEK - JELKÉPEK  címmel tárlat nyílt az Oktatási Jogok Biztosának Hivatalában.
(1055 Budapest, Szalay utca 10-14.)


  

A SMÖ Duráczky EGYMI iskolájában hallássérült, halmozottan fogyatékos hallássérült, beszédfogyatékos és súlyos tanulási zavarral küzdő gyermekek tanulnak. A tárlaton a kézműves foglalkozásokon készült alkotásokból látható válogatás.
A kiállítást dr. Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa köszöntője után, a gyerekek felkérését elfogadva, Tóth Gabi énekes nyitotta meg.  
Majd maguk a tanulók tartottak táncbemutatót, ami nagy teljesítmény volt a részükről.
Tóth Gabi a közös fotózás után röviden válaszolt - jelnyelvi tolmács segítségével - a gyerekek kérdéseire, s az autogramok is elmaradhatatlanok voltak.



     

Dr. Aáry Tamás Lajos a megnyitó után elmondta, hogy ez a tárlat az első lépés egy olyan együttműködésben, amelyben a politikus, a művész, az iskolaigazgató, a polgármester, a vállalkozó egy asztalhoz leülve, egy-egy kiállítás, előadás létrejöttében egyaránt érdekeltté válik. (A tárlat képeinek keretezéséhez az anyagiakat a Vidanet Zrt. Győr biztosította.)


  
Gyermeki Jogok Világnapja minden évben - november 20.
A Gyermek Jogairól szóló Egyezményt 1989. november 20-án New Yorkban fogadta el az ENSZ Közgyűlése. Azóta ezt a napot, november 20-át, a Gyermeki Jogok Világnapjaként tartják számon. Az Egyezmény három meghatározó alapelve a diszkrimináció (hátrányos megkülönböztetés) tilalma, a gyermek mindenekfelett álló érdeke, valamint a gyermek meghallgatáshoz való joga.
 

A tudósítást írta és a fotókat készítette:
Antalffy Yvette
(az „On-line médiával a megkülönböztetés ellen” program – végzett újságírójaként)

2011. november 19., szombat

A MAI NAPRÓL - NOVEMBER 19. - ERZSÉBET NAP

ERZSÉBET - héber eredetű név; jelentése: Isten az én esküvésem.

ÁRPÁDHÁZI SZENT ERZSÉBET

a világegyházban november 17. *1207. +Marburg, 1231. november 17.
A ciszterci szerzetes, Heisterbachi Caesarius így kezdi Szent Erzsébet életrajzát: ,,A tiszteletreméltó és Isten előtt oly kedves Erzsébet előkelő nemzetségből származott, s e világ ködében úgy ragyogott föl, mint a hajnalcsillag.'' Erzsébet azok közé a szentek közé tartozik, akiknek sugárzása nem csökken, fénye minden kor minden emberének világít.
Magyarországon született, abban az országban, amelyben a független állami lét és a kereszténység alapjait Szent István király rakta le. Atyja II. András magyar király, anyja a merániai Gertrúd volt. Erzsébetet már négy éves korában eljegyezték Türingia leendő grófjával, Lajossal. Lajos szülei, Hermann gróf és Zsófia grófnő e házasságtól sokat várt, és reményük igazolását látták abban, hogy a kis menyasszony fényes kísérettel és kincstárnyi hozománnyal érkezett a wartburgi várba. Német környezetben akarták nevelni, hogy jól elsajátíthassa új hazájának minden szokását.
A kis Erzsébet jósága és kedvessége hamarosan megnyerte a vár népét. A nála hét évvel idősebb Lajos kezdettől fogva szívből szerette. A leendő anyós, Zsófia asszony ellenben egyre növekvő rosszallással figyelte a gyermek fejlődését, mert szokásaival nem tudott egyetérteni. Nemcsak apró, túlzásnak minősített vallási gyakorlatai zavarták (Erzsébet például ismételten megszakította játékait, hogy, mint mondta, ,,Istent szeresse''), hanem az is, hogy teljes természetességgel magával egyenrangú társnak tekintette a legegyszerűbb gyermeket is. Ezt még mind elnézte volna, mint gyermekes jámborságot, azt azonban már nem tudta megbocsátani, hogy Erzsébet nem vette át az udvari élet előírt formáit: nem volt hajlandó megtanulni a nők számára akkor kötelező tipegő járást, s ráadásul minden körtáncnál jobban szerette a vad lovaglást. Ezzel egyébként az egész udvar megütközését is kiváltotta, s ha Lajos védelmébe nem veszi az áskálódásokkal szemben, és aránylag korai házassággal meg nem szilárdítja helyzetét a várban, Erzsébetet valószínűleg hamarosan hazaküldték volna Wartburgból Magyarországra.
A házasságkötés azonban megtörtént, és a fiatalok boldogsága teljes volt. Erzsébet teljes szívével átadta magát férjének, akihez a szeretet sokkal erősebb kötelékei fűzték, mint a szülők akarata vagy az együtt töltött gyermekkor. Most már nyugodtan függetleníthette magát az udvari etikettől. Ha férjét hazavárta, messzire elébe lovagolt, és viharos örömmel üdvözölte. Lajos pedig az udvari emberek megrökönyödésére egy asztalnál étkezett vele.
Lajosnak tapasztalnia kellett, hogy felesége szívét, jóllehet nagyon szereti őt, nemcsak ő birtokolja: Isten volt az, aki Erzsébetet egészen lefoglalta magának. És Lajos hálás hittel vette tudomásul, hogy felesége néha éjszaka fölkel mellőle, és a hideg padlóra fekszik, hogy Isten szeretetéért egy időre elhagyja férje közelségét. Azon sem ütközött meg, ha Erzsébet az asztalnál egy falatot sem evett, mert éppen böjtölt. Az 1225-ben kitört éhínség idején teljes tekintélyével mögötte állt, amikor Erzsébet fölnyitotta a kamrákat és hombárokat, és ,,kifosztva'' a várat, segített az éhezőkön.
Erzsébet legbensőbb titka s egyúttal legvonzóbb vonása az volt, hogy tökéletes összhangot tudott teremteni az Isten és a férje iránti szeretet között. Vannak, akik úgy magyarázzák, hogy a szerelme egyre inkább lelkivé vált. Ám ezt cáfolja az a tény, hogy milyen kimondhatatlan fájdalmat érzett akkor, amikor Lajos 1227-ben keresztes hadjáratra indult. Mintha sejtette volna a jövőt, Lajos ugyanis még útközben megbetegedett és meghalt. A hírt alig merték közölni Erzsébettel, s mikor megtudta, ezzel a kiáltással rohant végig a vár termein: ,,Jaj, Uram Istenem, most az egész világ meghalt számomra!'' …

(Szentek élete)

2011. november 14., hétfő

A SZENT LÉT

"Egy szonátában minden átmenet a dúrból a mollba, egy mítosz vagy kultusz minden változása, minden klasszikus, művészi megfogalmazás - így ismertem föl ama pillanat villámfényében, igazi meditatív szemlélődés közben - nem más, mint közvetlen út a világrejtély szívébe, ahol az oda és visszában, a ki- és belégzésben, az ég és föld között, a Jin és Jang között örökkön beteljesül a szent Lét."
(H. Hesse: Üveggyöngyjáték - Tanulóévek)

2011. november 9., szerda

A GRAFIKA

avagy a csoda megismétlődhet
Fark László grafikusművész és tanítványai kiállítása az OORI-ban


Igen, a csoda megismétlődhet, mégpedig úgy, hogy az alapművet minőségi módon elkészítve, tökéletes másolatok készülhetnek belőle – tudtam meg Fark László grafikusművésztől, akivel a Csepeli Munkásotthonban találkoztam.

Itt nézhettem végig az általa vezetett képzőművészkör alkotóinak munkáit, melyekre méltán büszke lehet.

A kiállítás anyaga a mester és a tanítványok munkáiból áll és ilyetén módon egy-egy téma körbejárásának ismétlődései, amely már egy másfajta másolást takar.

Fark László 1962-ben született Debrecenben.
A születéskor adódott végtagi problémái miatt 12 éves kórházban koráig kezelték. Később rehabilitációs intézetbe került, hogy az aktuális iskolai tanulmányait végezhesse. Gimnazista korában járt először képzőművész körben, már akkor ügyes rajzoló hírében állt. Első mestere Csáji Attila volt, tőle kapott olyan szakirányítást, amilyet addig még senkitől sem. Nagy hatással voltak rá azok a művészeti táborok, ahol a szakma művelőivel –elitjével – személyesen is találkozhatott. Érdeklődése a grafika irányába terelődött, mert a dolgok lényegét keresve a „kevesebb eszközi feltételekkel pontosabban” volt az elképzelése a minőségi alkotás módszeréről.
Az idő múlásával több amatőr képzőművészeti társulásnak is tagja lett, több mesterrel is tartotta a szakmai kapcsolatot: Korga György festőművész, Dr. Táncos László anatómia-tanár SOTE) Vecsey Csaba művésztanár-festőművész, Misch Ádám festőművész, Bódy Ági grafikus-művész, Kéry Imre grafikus-művész, Neuberger István festőművész. 1992-ben kezdte el tanulmányait a Magyar Képzőművészeti Egyetemen képgrafika szakon, Kőnig Róbert, később Rozanits Tibor növendéke volt. 1997-ben diplomázott. Szakterülete a rézmetszés volt.
Tagja a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének, működtet több művészeti szakkört, és szakrajzot tanít egy Esély Alapítványi iskolában, tűzzománc szakon. Irányítja egy grafikai osztály működését a Nagy Imre Általános Művelődési Központ - Alapfokú Művészeti Iskola programja keretében.
A MEOSZ művészeti csoportját 2001 szeptembere óta vezeti.  Több képzőművészeti tábort vezetett és vezet ma is.

A beszélgetésünk során tudtam meg egyebek közt azt is, hogy a hiteles másolatot egy képzőművészeti alkotásról csak más léptékben szabad készíteni, egy az egyben soha.

A kiállítás képei a következők:
Fark László tanár úrtól
-       grafit ceruzarajz női portré
-       két réznyomat egy épületről
-       egy rézmetszet pedig egy lószoborról.

A tanítványoktól pedig:
Láng Andrea: tusrajz egy Dürer metszetről, ló és lovasa...
Tihanyí Lajos: papírmetszet non figuratív kép
Kiss Richárd: rézkarc egy várról.
Csanálosi Gabriella: Temperával festett kép ..Rembrandt-tól Asszony portré
Madár Olga: papírmetszetei fáéról
Palányi Oszkár: papírmetszet (non figuratív)
Kiss Dávid: rézkarcnyomatok, tengeralattjáró és épületrészlet.
Sipos Anna: rézkarc gombaház és játékok

A kiállítás 2011. november 7-től, január 1-jéig látható az OORI Galériában.
(Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet, 1528 Budapest XII., Szanatórium utca 19.)


2011. november 5., szombat

A TUDATÁRA ÉBREDÉSRŐL


A lelkiség, spiritualitás azt jelenti: tudatára ébredés. A legtöbb ember, noha nem tud róla, szunnyad. Szunnyad születésekor, szenderegve él, szunnyadva házasodik, álmában nevel gyermekeket, szunnyadva hal meg, anélkül, hogy valaha is felébredne. Sohasem érti meg a szeretetteljes és gyönyörű voltát annak a dolognak, amit emberi létnek nevezünk. Tudod, a misztikusok - katolikusok, keresztények, nem keresztények, lényegtelen mi a teológiájuk, nem számít, mi a vallásuk - mindahányan egyöntetűek egy dologban: abban, hogy minden jól van, minden jól van. Noha minden felfordult, minden jól van. Furcsa paradox, bizonyosan. De, tragikus módon, az emberek többsége sohasem látja meg, hogy minden jól van, mert mindnyájan szunnyadnak. Rémálmot látnak.
A múlt évben a spanyol televízióban hallottam egy történetet arról az úrról, aki bekopog a fia ajtaján. "Jaime - szól oda neki -, ébredj fel!" Jaime azt feleli: "Nem akarok felkelni, Papa." Az apa elkiáltja magát: "Kelj fel, iskolába kell menned!" Jaime azt feleli: "Nem akarok iskolába menni." "Miért nem?" - kérdi az apa. "Három okból" - válaszolja Jaime. "Először is, mert unalmas; másodszor, mert a gyerekek ugratnak engem; harmadszor pedig, mert utálom az iskolát." Mire az apa: "Nos, mondok neked három okot, miért muszáj iskolába menned. Először is, mert ez a kötelességed; másodszor, mivel negyvenöt éves vagy; és harmadszor, mivel te vagy az iskolaigazgató." Ébredj fel! Ébredj fel! Felnőtt vagy. Túl nagy vagy ahhoz, hogy szenderegj.
Ébredj fel! Hagyd már a bíbelődést a játékaiddal!
A legtöbb ember elmondja neked, hogy ki akar kerülni az óvodából, de ne higgy nekik! Ne higgy nekik! Csupán annyit akarnak tőled, hogy javítsd meg a tönkrement játékaikat. "Add vissza a feleségemet! Add vissza az állásomat! Add vissza a pénzemet! Add vissza a tekintélyemet, a sikeremet!" Ezt akarják; visszakapni a játékaikat. Mindössze ennyi. Ezt a legjobb pszichológus is megmondja majd neked, mármint azt, hogy az emberek nem igazán akarnak kigyógyulni. Enyhülést akarnak; a kúra fájdalmas.
Tudod, felébredni kellemetlen. Kellemes és kényelmes dolog ágyban lenni. Bosszantó, ha felébresztenek. Ez az oka annak, hogy a bölcs guru nem próbálkozik azzal, hogy felébressze az embereket. Remélem, itt bölcs leszek, s nem kísérellek meg felébreszteni titeket, ha nagyon alusztok. Ez valóban nem feladatom, noha időnként azt mondom nektek: "Ébredjetek fel!"
Rám az tartozik, hogy tegyem a dolgomat, hogy lejtsem a táncomat. Ha hasznotok van belőle, jó; ha nem, nagy baj. Amint az arabok mondják: "Az eső lényege ugyanaz, de a mocsarakban a töviseket növeszti, a kertekben pedig a virágokat." (Anthony de Mello)