avagy a LOGOPÉDIA EUROPAI NAPJA 2012. az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetben
Afáziásnak lenni olyan, mint… - egy kiállítás képei és
Egyveleg - a Démoszthenész Thália Pódium előadása
Mint egy elromlott TV.
Afáziásnak lenni olyan, mint…
A kiállítás rajzait afáziás személyek készítették. Olyan emberek, akik nyelvi és kommunikációs zavarral élik mindennapjaikat, akik nap mint nap megvívják csatájukat a nyelvvel, a szavakkal. A terapeuták arra kérték őket, próbálják meg lerajzolni, mit jelent számukra ez az állapot, milyen afáziásnak lenni.
A rajzokat az OORI IV. és V. osztályának afáziás betegei, a Károlyi Sándor Kórház afáziásai, valamint az Afázia – Az Újrabeszélők Egyesületének tagjai készítették.
Az agy meghatározott területeit ért sérülések sok esetben nyelvi zavarral, afáziával járnak. Ilyenkor károsodást szenved a beszélt vagy írott szimbólumrendszer használata és/vagy megértése. Az afázia súlyossága, megjelenési formája, típusa eltérő lehet, mivel az agykárosodás helyétől és kiterjedésétől függően eltérő nyelvi tüneteket mutathat. Az afáziás személynek (súlyosságtól függően) gyakorta gondot okoz megtalálni és/vagy kiejteni a szavakat, nem képes grammatikailag megfelelő szerkezetek használatára és/vagy nem érti, amit mondanak neki.
A logopédusok gyakran találkoznak azzal a jelenséggel, amikor az afáziás személyt a környezete beszélni, írni, olvasni tanuló gyerekként kezeli (kifejezéseikben azt sugallják, hogy az afáziás személy olyan, mint egy gyerek).
Az afáziás személyek rajzai azonban egészen másról szólnak.
a vendégkönyv egy oldala
A kiállítás anyagát Őrley Zita (OORI Hemiplégia Rehabilitációs Osztály), Kotra Mónika (OORI Koponya-agysérültek Rehabilitációs Osztálya), valamint Nagy Katalin gyűjtötte és állította össze.
Bálint Éva, az OORI sajtó-kommunikációs referense és Őrley Zita logopédus az előadást bevezető gondolatai után a…
Dadogónak lenni olyan, mint…
befejezetlen mondatra Kotra Mónika logopédus pedig ezt a befejezést idézte egyik dadogó kliensétől:
…mintha nokedli szaggatóval szaggatnák a gondolataimat
Egyveleg - a Démoszthenész Thália Pódium előadása
rendező: Rácz Ferenc (drámapedagógus)
szakirányító terapeuta: Kotra Mónika (logopédus)
Egy dalösszeállítást és Örkény István Egyperceseiből láthatott válogatást az OORI – Kápolnájában az, aki ott volt 2012. március 6-án.
A Démoszthenész Thália Pódium tevékenységéről honlapjukon (http://demoszthenesz.hu/ thalia-podium) az alábbi ismertető olvasható:
"A különböző verbális elégtelenséggel küzdők számára akár terápiás célú, vagy pusztán csak a gyakorlás, a tréning lehetőségét biztosító közösségként működik a csoport.
Az esélyegyenlőség elvéből fakadóan támogatást, segítséget nyújt az önismeret, az önbizalom növelés, az önérvényesítő törekvés, a pszichés gátlások feloldása, megszüntetése, a személyiség-, én-képalakító törekvés területén, a hasonló sorsú emberek számára a közös tevékenység közegében.
Részlet az Egypercesekből:
- Kedves Feri, az a harmadik kutya nem húz.
- Sajnos, egy kissé rövid az ostorom.
- Sőt, úgy veszem észre, mintha bicegne is egy kicsit.
- Hogyne bicegne, mikor csak három lába van!...
(Örkény István: Legmerészebb álmaink is megvalósíthatók!)
Ugyanakkor lehetőséget teremt egy más típusú megmérettetésre, a közös játék örömének megtapasztalására, a kreativitás a fantázia, fejlesztésére, az emberi társas kapcsolatok viselkedésvariációk közvetlen érzékelésére. Közvetlen tapasztalások útján a résztvevők szerezzenek pozitív élményeket, éljék meg a sikeresség érzését.
Az eddigiekből kiviláglik: a Démoszthenész Thália Pódium nem kíván hagyományos, klasszikus értelemben vett színtársulat tevékenységet folytatni! Nem tekinti célkitűzésének, kizárólagos törekvésének az előadóművészi szempontú és igényű produkciók színpadra állítását, de meghatározott közművelődési, esztétikai nevelési törekvésekről természetesen nem mond le! Nem akar színházat csinálni, és nem kíván versengeni hasonló státuszú amatőr társulatokkal sem. Egyszerűen csak cselekvő, alkotó mozgásteret kíván biztosítani egy különös területen – a színpadon – különös emberek számára.
A társulat természetesen nem zárja ki és örömmel fogad olyan jelentkezőket is, akiket „csupán” a szereplési lehetőség vonz, és alkalmazkodik a társulat fentebb körülírt ars poétikájához. Korra, nemre, foglalkozásra, világnézetre és pártállásra függetlenül nyitottak.
„Virágozzék száz szál virág!”
Előzmények:
http://yvette-hildegard.blogspot.com/2012/02/kommunikacio-tobb-mint-beszed.html
http://yvette-hildegard.blogspot.com/2012/02/kommunikacio-tobb-mint-beszed.html
2012. március 7.
Szerző: Antalffy Yvette – az OORI Ergoterápiás Osztályának önkéntese
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése