2015. december 13., vasárnap

Zöld léggömb a Kalefon

Követve a Széll Kálmán tér átépítésének folyamatát a minap találtam a Kalef Hírmondó fb-oldalán ezt a fotót. A Kalef egy olyan részletét mutatja, amelyiken – úgy tizenegy éve – egy igencsak különös jelenségnek voltam szemtanúja. Akkor naplómba jegyeztem le e jelenség részleteit, majd három éve egy rövidfilm-forgatókönyvvé írtam át.







1. Helyszín

Augusztus közepe, tikkasztó hőség, a budapesti Széll Kálmán téren néhányan várakoznak a 61-es villamos megállóban.
Egyszerre csak a rövidke alagútból egy hűvös fuvallattal, a Vérmező felől egy zöld léggömb sodródik a villamossíneken. Mintha valamilyen kis élőlény lenne. A sínpár között lebeg, hol jobbra, hol balra hömbörödve.

Kis csavargó, még talán a zsebre dugott kezét is látni véljük és valamilyen hallhatatlan dalt is fütyülhet, miközben a Napba néz.

Egy járműre várakozó szemszögéből látjuk a teret. 
Majd a léggömbkamera végig pásztázza a megállóban állók arcát, akik közül néhányan szintén figyelik a jelenséget.


A kamera ráközelít a léggömbre, amin ez olvasható: 
BOLDOG ÉLETEM
BOLDOG ÉTELEM 
BOLDOG ÉTTEREM.

A következő pillanatban a kamera a léggömb szemszögéből láttatja az eseményeket. Ott lebeg az ég és a villamossínek között és egy Bob Dylan dallamot fütyül: Majd elfújja a szél…, és vakmerően belenéz a Napba.

Érzi, ahogy nézik őt. 

Egy narrátor mondja a léggömb monológját: 
(A film szellemi ingatlana-1.*)
Mintha héliumot lélegzett volna be, a férfias hang gyermekivé válik:

- Nos idejutottam, nézzétek!
- Hogy honnan? Életem, Boldog Életem, Boldog Ételem végét járom, mert így döntöttem. 

Míg be nem fut a „végzet villamosa” lepereg előtte mi és ki volt eddig.



2. Helyszín: 
(A film szellemi ingatlana-2.*)
Egy kaucsuk erdő, kaucsukgyűjtés:

- Az őserdő mélyén növő kaucsukfa megkarcolt kérgének fehér vére csordult egy kókuszdió héjába.


3. Helyszín:
(A film szellemi ingatlana-3.*)
Egy léggömb gyártó játéküzem a gyártási folyamat bemutatása:

- Egy gumigyár játéküzemében vettem fel a léggömbformát.


4. Helyszín a BOLDOG ÉTTEREM – gyerekzsúr terme:

Itt-Héliummal töltögetik a léggömböket melyeken a felirat: 
BOLDOG ÉLETEM
BOLDOG ÉTELEM
BOLDOG ÉTTEREM.

- Majd felvállaltam egy mostanság oly divatos gyorsétterem gyerekvendégeinek szórakoztatását.

Helyszín a születésnap a BOLDOG ÉTTEREMBEN sok gyerek
- Egy születésnap kellős közepén egy szőke fürtös hajú kislány kezébe kerültem, miután a Nap gázával, a héliummal nagyra fújtak, hogy ne csak úgy csüngjek, hanem kiemelkedjek és, hogy felemeljem e kisgyermek tekintetét is a Fény felé.
- Véget ért a születésnap, melyet kényelmes szülők rendezetek, hogy a nagy vircsaft után megússzák a rendrakást a rontópálok és -paulinák után.
- A kislányka szökdécselve, büszkén vitt és fel-felsandított rám.
Aztán hogy-hogy nem leoldódott csuklójáról a zsineg és nagy sírás-rívás következett, amit én már egyre távolodva hallottam, emelkedés közben a Nap felé, a Fény felé.



5. Helyszín 
Budapest fölött:

- Már felülről láttam a várost és a kislány is beleveszett a szürkeségbe.
- Talán már megvigasztalódott, valami mással kárpótolták őt a szülei.

Majd egy nagy zuhanás. A gyermekhang egyre férfiasabbá válik, a hogy a hélium kimegy belőle:

- Hirtelen megszűnt a száguldás felfelé és egy jó ideig egy bizonyos magasságban lebegtem, majd egyre gyorsabban zuhantam és megérkeztem a Postapalota melletti sínekre. 
- Na most sínen vagyok - elmondhatom magamról.




Újra az 1. Helyszín:
A Széll Kálmán téri kis alagút:


- Most jön egy hűvös fuvallat és benn vagyok a Széll Kálmán téri 61-es villamos megállójában, a síneken tétovázom egy kicsit, majd megállok középen büszkén és odaadóan.

- Egy pukkanás és vége? 

Már megindul a villamos, hogy átgázolva a zöld léggömbön beálljon és felvegye utasait. De hirtelen a váltónál megáll. 
A zöld léggömbre néz a villamos vezető, majd egy ott álló, villamosra várakozó hölgyre és int, hogy mentse ki. 
A hölgy kedves mosollyal kiemeli a zöld léggömböt a sínek közül és a következő fuvallat egy termik felé viszi, mely megint felemeli a város fölé, a Fény felé.


*Szellemi ingatlan - forgatókönyvírás szakkifejezése  - jelentése: közkincs, valami, amit nem kell hosszan magyarázni. Itt a hélium hatása az emberi beszédre, a kaucsukból gumi készítés, és léggömb készítés technológiája.

2015. december 5., szombat

Miklós piros köpenye, virgács és krampuszok

kreativmikulás
Egy kreatív Mikulás

Két éve írtam már a Mikulásról a Talita.hu-n, egészen pontosan arról, hogy miért pont a cipő, a harisnya, az ablak, a kandallópárkány és a cipőpucolás játszanak szerepet a legendás Miklós püspök ünneplésében.
Most pedig az elején lelövöm a poént. Számomra is furcsa módon, a Coca Cola marketingjétől lett piros a Mikulás színvilága. Így esik áldozatul egy keresztény szimbólum a profitmaximalizálásnak.
Magyarországon a szüzek, a hajósok, a vándordiákok védőszentje nem feltétlenül jóságos, inkább egy fenyegető szimbólum, aki a krampuszaival megbünteti a rossz gyerekeket és virgácsot hoz nekik. A Lajtán túl inkább ajándékozó szent Miklós. (forrás)
colamiki
Miklós-nap Magyaroszágon
A hagyományos ünneplés a városokban és a falvakban az álarcos, jelmezes játék („alakoskodás”) volt Miklós-napon, december 6-án. A miklósoláskor 1900 előtt a fiatalok házról-házra jártak Miklós napján ijeszteni, amikor hosszú láncaikat csörgették és meg is verték vele a járókelőket, ilyenkor az emberek a házakból sem mentek ki szívesen. A népszokásból kiszorult a karácsonyra való lelki készülődés, s a gonosz-űző jelleg lett hangsúlyosabb. Nem ismert, hogy a Mikulás ünnepen történő ajándékosztó népszokás mikor került pontosan Magyarországra, a 18. század végén megjelent tiltás árulkodik először jelenlétéről. A tiltás oka a gyermekek ijesztgetése volt, mivel nem a ma ismert, jókedvű, pirospozsgás Mikulás járt házról házra, hanem egy félelmetes, koromfekete arcú, láncot csörgető rém „Láncos Miklós”, aki egyszerre jutalmazott és büntetett.
Többféle eredetmagyarázat alakult ki, a legelterjedtebb álláspont szerint a rémisztő alak Odin germán főisten továbbélése, akinek kettőssége, a jó és a rossz mutatkozik meg a december 6-i szokásban: jóságos alakja ajándékot oszt, míg büntető alakja ijesztgetett. A falvakban egészen a 20. század utolsó harmadáig élt a lánccsörgető alakoskodás, akit végül kiszorított a jóságos Mikulás. (Forrás: wikipédia)
kreativmikulás2
Tűnemezelt kreatív Mikulások

A Mikulás
“A napot homály előzi meg; karácsony ünnepének verőfényes örömét meg a fehér szakállu Mikulás és ördöngős szolgája, kik csak büntetni tudnak s nem jutalmazni, aszalt szilvából csinált rettenetes kéménysöprőkkel s vörös nyelvű krampuszokkal ijesztenek rá az apró cselédekre. A piaczon a nagyfejü káposzták s köpczös répák, a fonnyadt szőlő s piros arczu almák, a koppasztott kappany s a tojásgarmada mellé, csodálatos portékák csatlakoztak egyszerre. Mint ha csak éjnek idején valami boszorkányság által bújtak volna ki a földből az apró sátrak, melyek alatt viaszból gyúrt, gyermek arczu s gyapot szakállu püspökök, gyönyörű, aranyos misemondóban s hófehér süvegben valóságos papirosból, vannak szépen glédában fölállítva. Háromrétben fölkunkoritott farku, szikrázó szemű, szarvas Luciferek zörgetik pipadrótból kötött szörny bilincseiket, melyekkel sorra fűzik a szófogadatlan gyermeket s hetesével nyolczasával kanyaritják a borzasztó puttonyba, hol aztán hasztalan rimánkodnak, mert onnan nincs szabadulás. Úgy kell nekik, viselték volna jobban magukat!”
(Vasárnapi Ujság: Képek a hazai népéletből, Pest, deczember 3-án 1865)

Mi is az a virgács?
A Mikulás-napi ajándékozás furcsasága, hogy büntetőajándékot is kaphatunk.
Virgács szó etimológiája:
„A virgász, virgács a magyarban már kifejezetten ’fenyítésre használt vesszőnyaláb’ jelentésben került, de előfordult ’megvesszőzés’ jelentésben is. A korbács hatása a jelentésbeli hasonlóságon kívül azért is feltételezhető, mert a virgács előfordul virgáncs alakban is, és a korbács is megjelenik korbáncs alakban. A korbács egyébként oszmán-török eredetű szó, először 1585-ből adatolt.” (forrás)
virgacs
A virgács a rossz gyermekek ajándékaként került be a köztudatba, A Mikulás állandó kísérőjének, a krampusznak volt a fenyegető eszköze a virgács. Mivel a Mikulás teljességgel a jó megtestesítője, szükség volt mellé egy olyan büntetést osztó személyiséget kitalálni, mely azokat “jutalmazza”, kik rosszat cselekedtek. A krampusz virgácsot hozott a rossz gyerekeket. Egy másik történet szerint a virgács a középkorban a szófogadatlan gyerekek fenyítőeszköze volt. Egy ősi pogány szokás azt vallja, a vessző ütése szerencsehozó jelként élt. Megint másik történet szerint a seprűből eredt a virgács. Nem véletlen, hogy vízkeresztkor a spanyol gyerekek nemcsak ajándékot, hanem virgácsot is kaphatnak, ha rosszak voltak.
Egyes vélemények szerint, a virgács kimondottan bántó hatással van a gyerekekre, hiszen azzal, hogy a rossz gyerekeknek járó ajándékot kapnak, már megbélyegzik őket. Ez akár személyiségfejlődési zavarokhoz vezethet.
Nevelésfilozófusok szerint azonban a virgács ajándékozási szokás egy hagyomány, amit követni kell és életben kell tartani. Szerintük nem a gyerekek személyiségét büntetik a virgáccsal, hanem valamely rossz cselekedetüket, nevelési szándékkal. (forrás)
Talán tompítva a büntetés nagyságát felénk, az én gyerekkoromban az apukám magának a virgács mellé, hagymát és szenet is tett, tanúsítva, hogy ő volt a legrosszabb köztünk.
krampusz
A Krampusz elviszi a rossz gyermekeket (1907)

A gonosz Krampusz a jóságos Mikulás állandó kísérője
Ez az ördög formájú figura osztrák területről származik, neve is az ausztriai németből való. A német Krampus szó a karom jelentésű régi német Krampen szóból származik, a figurát egyes területeken Krampeln néven ismerik. A gyermekeket rémisztgető alak legjellemzőbb tulajdonsága, hogy a láncát csörgeti, virgáccsal fenyegeti a gyerekeket, a rendetleneket megbünteti. A krampusz alakja minden bizonnyal a téli napforduló pogánykori hiedelemvilág szellemeinek testet öltője, ördög formájú, patás, szőrös, szarvakkal ellátott ábrázolása pedig a keresztény gondolatkör gonosz elképzeléseire vezethető vissza. A jóságos ajándékosztó megtestesítője mellett, aki a Mikulás, szükség volt a rosszaság és a büntetésosztó megformálására is. A keresztény néphagyomány következtében a jóságos Mikulás mellett a gonosz krampusz, az ördöggel azonosult. A krampusz mára már megszelídült, hiszen a bécsi cukrászdák kedves kis marcipán krampusz figurákat gyártanak és a játékboltok is szívesen árulnak vidám és mókás krampuszbábokat.
Mikulás-járás főleg a Dunántúlon, Csallóközben, Ipoly mentén szokás. A rituálé szerint szalmába burkolt Mikulás és az ördögök, a krampuszok ijesztgetik, ami aztán vidám szórakozássá alakult. (Forrás: wikipédia)

2015. november 12., csütörtök

Asszociációk a ceruzára

A ceruza szó eredete: A latin cerussa szó ólomfehér-et jelent, s így nevezték a ceruza ősét, az ólomvesszőt.











Később az ólom helyett írásra-rajzolásra ónvesszőt - magyarul író-ónt (írón) - használtak, amelyet szükségszerűen fatokba foglaltak, lévén az ónrúd önmagában lágy, könnyen hajló. Ez az elterjedt megoldás vezetett a grafitceruza kifejlesztéséhez. Német neve Bleistift, szabad fordításban ólomszög - innen a magyar nyelvterületen elterjedt plajbász megnevezés.
A ceruza írásra vagy rajzolásra használatos eszköz, általában egy fahengerbe foglalt vékony grafitrúdból áll, ami kötőanyagként agyagot is tartalmazhat. A grafitot helyettesítheti szén vagy egyéb festékanyag, a faborítást pedig papír vagy műanyag. A hengeres tokot sokszögletű hasábbal helyettesítve a ceruza nehezebben gurul le a lejtős asztalról, iskolapadról. Az ácsok vastag, lapos ceruzát használnak, vastagabb s így lassabban kopó béllel. A ceruzákat a töltőtollaktól és a golyóstollaktól az különbözteti meg, hogy ezekben a festékanyag folyékony halmazállapotú, míg a ceruzabél szilárd. (Forrás: wikipédia)

Amikor úgy 15 éve feltették nekem a kérdést, hogy mit szerettem a legjobban gyerekkoromban? Azt válaszoltam: Az édesanyám nagyon sokszínű TOISON D’OR COLORAMA - BOHEMIA WORKS csehszlovák márkájú színes ceruza készletét, mely egy fémdobozban, rizspapírral lefedve számomra az öröm forrásának netovábbja volt már 2-3 éves koromban. Még ma is érzem az illatát sok színes ceruzának, amint a doboz fémfedelét felnyitottam. (Amikor meghalt, a dobozt megtaláltam a rajzolós holmija között.) 

Fennmaradt egy 3 éves koromban készült kutya rajzom is, azt ide is biggyesztem, bár ez csak fekete-fehér és egy kissé megsárgult.





Az első munkahelyemen szerkesztőként pauszpapírra szerkesztettem transzformátorokat és később asszinkron motorokat, a legkeményebb „Versatil” ceruzával, amit aztán tussal húztak ki a rajzolók. Utóbb kiderült, hogy a grafit tartósabban megmaradt a pauszon, mint a tus, mely a fényre elhalványult.Ma már számítógépen egérrel, vagy tollegérrel rajzolunk és printer/plotter rajzol a papírra a műszaki világban helyettünk.


Anyukám szépen rajzolt szabadkézzel is. Az Iparrajz iskolában divattervezést tanult a lóden korszakban, amikor nem volt szükség divattervezőkre. Rajzai a lehető legpuhább ceruzával készültek, szerette a maszatolást vele. Sajnos egész aktív életét a műszaki rajzolás derékszögei között szenvedte végig, hasonlóan a széklábfaragó Michelangelo-hoz az Embert tragédiája falanszter színében. Amikor nyugdíjba vonult, csak akkor alkothatott újra kedvére.



Ez az ő egyik grafit ceruzával rajzolt könnyezőpálma-levele.

M.C. Escher
Escher mester paradox-ceruzarajza is az egyik kedvencem, amelyen a ceruza különleges teremtésre képes.


Ceruza a filmekben
Nézem a főként amerikai játékfilmeket, hogy amikor a főhős jegyzetel - nem tollal teszi -, hanem szinte kivétel nélkül ceruzával ír.

K-Pax
Például a K-Pax  című filmben is igen nagy jelentőséggel bír egy majdnem tövig elhegyezett ceruza, amellyel a főhősünk a jegyzeteit írja. (Ennek a filmnek a szimbolikájáról a blogomban írtam már korábban.) 




Apolló 13
Az űrhajózás hőskorában, mennyit, de mennyit kísérleteztek azon, hogy melyik írószer működik a földi gravitáció megszűnése után. Fejlesztgették a töltő- és golyóstollat, míg nem egyszer csak rájöttek a jó öreg grafitceruza hasznosságára a földön kívüli körülmények között is. Az Apolló 13 című filmben is feltűnik a ceruza egy jelenetben, amikor már semmi sem működik az űrhajón, akkor mindenféle eszközökkel próbálnak egy kerek peremre szögletes fedelet rátenni. Az egyébként az űrbe felvitt abszolút fölöslegesnek tűnő tárgyakból sikerül is a művelet.




Itt a „high-tech” ceruza fényképe az Apolló 13 rekvizitumai közül, amellyel skiccelgették a túléléshez szükséges vázlatot. (Mára már aukciókon hatalmas összegekért cserél gazdát ez a hajdan néhány centes ceruza.)


H. J. Thoreau
Majd eszembe jut a polgári engedetlenség híres filozófusa, Thoreau mester, akinek figyelemre méltó gondolataiból idézem ide a lefontosabbat: „Ha én nem vagyok én, ki lenne az?”. Az ő édesapja - mit ad Isten - ceruzagyáros volt. Dolgozott is egy ideig apja ceruzagyárában és még ma is híres a "Thoreau ceruza". De Thoreau féltette a sikertől a szellemi függetlenségét, így egyszer csak gondolt egyet és kivonult a társadalomból.



Egy 1849-es tanulmányában azt írja, hogy a polgár köteles megtagadni az igazságtalannak tartott hatalmat: „Nem ismerem el azt az államot, amely a szenátus kapuja előtt úgy adja-veszi a férfiakat, nőket, gyermekeket, mint a barmokat.”

Idealistának tűnő értékelmélete szerint:

„A dolgok önköltsége, azonos a megszerzésükre fordított életmennyiséggel. Ha olcsónak tartjuk az életet mi sem természetesebb, mint feláldozzuk a modern ipari fejlődés oltárán. De ha drágának tartjuk, akkor nem a kapitalista fejlődés, hanem az emberi boldogság lesz a társadalom célja.”

Így tehát elvi okokból apja jól működő ceruzagyárát elhagyta és elvonult Waldenbe.

„Kimentem a vadonba, mert tudatosan akartam élni. / Maradéktalanul ki akartam szívni az élet velejét. / Elpusztítani mindazt, ami nem volt Élet, / Hogy ne a halálom óráján döbbenjek rá, hogy nem éltem.”

Holtköltők társasága

A fenti idézet pedig A Holtköltők társasága c. filmben is elhangzik, mint mottó. Ebben a filmben is ceruzával jegyzetelnek a diákok. 

  

De lám honnan is ered a ceruza maga

Magát a grafitot 1564-ben fedezte fel egy ismeretlen kalandor az angliai Borrowdale környékén. Kezdetben ólomszármazéknak tekintették, innen a megtévesztő „Bleistift” (blei németül: ólom) elnevezés. Az ásványt később C.W. Scheele kémikus a görög graphein – írni szóból grafitra keresztelte.Az előfutár kétség kívül Kasper Faber volt, aki 1761-ben alapította meg ceruzagyárát (a mai Faber-Castellt) Stein városában, nem messze Nürnbergtől. Kezdetben a grafitrudakat feldarabolták, majd fa foglalatba helyezték. Forrás 

A ceruza fajtái
Töltőceruza, Rotringceruza, Színes ceruza, Postairón, Egész grafit

Keménység
Keménységtől függően a ceruzákat 9H-tól 9B-ig (Derwent-féle skála), 10H-tól 8B-ig (Koh-i-Noor), 9H-tól 8B-ig (Staedtler) osztályozzák. Itt a H jelentése hard, azaz kemény, a B-é black, azaz fekete, az F a fine rövidítése.

A ceruza gyártás


A Joseph Hardmuth fiai által alapított Ceské Budejovice-i üzem azóta is a ceruza gyártás élén áll.
Idővel rengeteg újítást eszközöltek: 1802-ben megjelent a színes ceruza, majd 1889-ben párizsi világkiállításon bemutatták a sárga cédrusfa borítású, különböző keménységű ceruzákat.Az 1837-1901 között regnáló brit Viktória királynő azonnal beleszeretett az író alkalmatosságba, és a híres Kooh I Noor gyémántról nevezte el, amelyet a koronaékszerekhez kapott ajándékba Indiától.A Hardmuth-fiúk terméke a történelem folyamán számos védjegy vita tárgyát képezte a világháborúk, az országhatárok átrajzolódása és a változó politikai rendszerek miatt. Az 1989-es rendszerváltást követő privatizációk után is volt egy-egy hosszabban elnyúló védjegyügy.Mindennek ellenére a Hardmuth vállalkozás fokozatosan ismét a ceruza készítés élére került. A gyártás már nemcsak Európában, de Kínában is folyik. A Kooh I Noor gyár ma is a minőségre törekszik, megőrizte manufakturális jellegét, és nagy hangsúlyt fektet a szakértelemre. Forrás


2015. október 8., csütörtök

A családi be/kivándorlásról és a hazaszeretetről ’56 október 23. okán


Úgy alakult, hogy a mi családunk történetében a leginkább elvágyódó felmenők utódai lettek a leginkább hazaszeretők.

A családom tirpákszékely, szép-, ük-, déd- apai és sváb- anyai felmenőinek köszönhetően egyszer régen bevándorolt ide Magyarországra és letelepedett. A körülményekről és időpontokról már nem tud a családi emlékezet.

A XX. század elején a nagy világválság idején az apai nagyszüleim pedig ki akartak tántorogni (a kivándorlást akkor így hívták), az én alig két éves apámmal Kanadába. József Attila is írja a Hazám című versében:

Sok urunk nem volt rest, se kába,
birtokát óvni ellenünk
s kitántorgott Amerikába
másfél millió emberünk.

Szíve szorult, rezgett a lába,
acsargó habon tovatűnt,
emlékezően és okádva,
mint aki borba fojt be bűnt.

Volt, aki úgy vélte, kolomp szól
s társa, ki tudta, ily bolondtól
pénzt eztán se lát a család.

Multunk mind össze van torlódva
s mint szorongó kivándorlókra,
ránk is úgy vár az új világ.

A rokonság egy része már egy évvel azelőtt kijutott és várta is volna őket.

A szüleim elbeszéléseiből tudom, hogy az „újvilágban” már akkor is válogattak a migránsok között. Csak akkor fogadták be őket, ha szakmájuk volt, s ha teljesen egészségesek voltak. Már itthon orvosi vizsgálatnak kellett alávetnie magát a kiutazónak. A vizsgálat helye a Nagy OTI, a mai Fiumei úti NYUFIG volt, ahol a nagypapámat egyből ki is selejtezték, mondván visszeres a lába.




ForgácsPéter kihagyhatatlan mozija elmagyarázza, mit jelentett az amerikai álom, és mit jelentett magyarnak lenni az Egyesült Államokban. 

Itt maradt hát a család és túlélte a II. világháborút, aztán 50 évesen meghalt a nagypapám és rá 5 év múlva szintén 50 évesen a nagymamám. A nagymama még megélte az én születésemet ’56 elején.  Jött október 23., utána pedig november 4. és a szüleim a disszidálás (akkor így hívták a kivándorlást) gondolatával feküdtek és keltek. Akkor alig félévesen a földszinten lakó néni fogadott be bennünket a fürdőszobájába. Az Alkotás utcai lövöldözések miatt, nem mertek a 4. emeleten maradni. Aztán végül is én miattam nem mertek nekiindulni a novemberi határátlépésnek.  (Jó néhány rokon ment el akkor, az ifjúság színe-java a szüleim korosztályából.)

A ’70-es években, az én fiatalkoromban a kitántorgókat és disszidálókat csak visszahozta látogatóba a honvágy. Akkor meg engem akartak volna egy „amerikáshoz” férjhez adni, mert hát Amerikában minden jobbnak látszott. Csak hát az volt a bökkenő, hogy akkor már udvarolt nekem a férjem és a rokonság ezen igyekezetét öntudatosan elutasítottam.

Érdekes volt megfigyelni, hogy a régebben elmentek szebben beszélték a magyart, mint az ’56-osok. Egyfajta hunglish-sal beszéltek és hozzá szabolcsi tájszólással.
Az apám egyik unokatestvére közel 90 évesen magyart tanít még most is Ámerikában, a helyi vasárnapi iskolában. Ő mesélte legutóbb, hogy az elsők között nem a magázást, hanem az önözést magyarázza el, a tegezés helyett a magyarul tanulóknak.
Van egy Hobo-Sebestyén Márta fémjelzete Cserepes Károly lemez, amelynek dalait ezzel hunglish-sal éneklik, íme, néhány szám a lemezről:


Volt a rendszerváltás előtt is egy disszidálási hullám, akkor meg már csak azért is „kalandvágyból”is itthon maradtunk.
Az azóta felnőtté lett gyerekeink pedig hallani sem akarnak arról, hogy innen elmenjenek.
Így alakult, hogy mi családunk történetében a leginkább elvágyódó felmenők utódai lettek a leginkább hazaszeretők.
Mindez pedig nem jött volna létre, ha hajdan a nagypapát nem selejtezték volna ki a visszerei miatt, vagy a szüleim csak úgy nekivágtak volna a nagyvilágnak egy csecsemővel ’56-ban (aki én voltam akkor), vagy, ha hagyom, hogy egy boldogtalan érdekházasságba hajszolnak a „kedves” rokonok.




Antalffy Yvette

2015. szeptember 23., szerda

A Bolond személyiségfejlődésének stációi

Symbolon szerint a Bolond személyiségfejlődésének stációit is felfedezhetjük az évkör hónapnapjainak kártyáiban:
A Bolond lehet viszályt szító, gonosz manó, idegesítő, bosszantó, elűző, vásott ördögöcske, furfangos, cselszövő, szövetséges.
KOS-VÍZŐTŐ-A bajkeverő
Sorsa lehet a száműzetés a szülőföldről, számkivetettség, hirtelen materiális változásokon mehet keresztül, de ő a kívülálló is. Folyton helyet változtat. De van, hogy egy barátság végét kell elszenvednie. Vagy ő árul el barátot.
BIKA-VÍZÖNTŐ-A búcsú
Lehet ő az álomtáncot járó, kinyúlhat a csillagok felé, ő az, aki folyton megbotlik, freudi elszólásai vannak, meggondolatlan, ugyanakkor szabadgondolkodó, jelentéktelen okok – jelentős következmények megélője, elszenvedője.
IKREK-VÍZÖNTŐ-Az álmodozó
Életében egyszer csak bekövetkezik az érzelmi elszakadás, búcsút kell mondjon a gyermekkornak, s akkor bekövetkezhet a szabadság fagyossága, védtelenné válik, hazátlannak érezheti magát.
RÁK-VÍZÖNTŐ-A szabadulás
Szemlélőként visszatükrözheti az egó képét, s részese lehet az árulásnak is a királyi udvarban, az összeomlásnak, a fordulatnak, az egó zuhanásának, a hatalomvesztésnek, hűtlenségnek.
OROSZLÁN-VÍZÖNTŐ-A zuhanás
Van, hogy eluralkodik rajta a bosszú szelleme, a paranoia (üldözési mánia), az őrület, az alkalmazkodás képtelenség, fúriáktól üldözve, s erős nyugtalanság lesz rajta úrrá.
SZŰZ-VÍZÖNTŐ-A fúriák (parnoia)
S van, hogy bekövetkezik a felszabadulás, kiugrik egy kapcsolatból, s jön a búcsúzás, majd a függetlenség érzése, de megtapasztalhatja kapcsolatteremtő képessége hiányát is.
MÉRLEG-VÍZÖNTŐ-Az elválás
Ezután jöhet csak a metamorfózis, díszes tollú lélek-madárrá alakulás. De előtte pusztulás és csak utána a feltámadás (halál és újjászületés), célvesztés, vedlés kíséretében.
SKORPIÓ-VÍZÖNTŐ-A főnixmadár
S ekkor beköszönt a paradigmaváltás, egy ugrás az ismeretlenbe, felszabadulhat a dogmák alól. A Bolond a tetőn áll, és hirdeti: “tudom, hogy semmit sem tudok”.
NYILAS-VÍZÖNTŐ-Az óriásugrás
Bekövetkezhet túlnyomás. Az elhajított kő, kitudja hol áll meg. Az íj túlfeszítve, s küszöbön áll a robbanás. Majd zsarnoki elnyomás is következhet. Önmagát zárhatja saját börtönébe.
BAK-VÍZÖNTŐ-Rabság
S Ő, a Bolond lehet ezután önmaga kiszabadítója. Kitör a szabadság, s végül kívülállóként látva világot, “igazi” hőssé válik. Ő lesz a pusztai farkas.
VÍZŐNTŐ-Az udvari bolond
S bűnön, bánaton, börtönön túl megtalálja az Úr. (Deák Bill Gyula  énekli gyönyörűen) Eljön az üdvözülés, az elveszett tudás megtalálásának az ideje. Objektívvá válhat a tudattalan, s a Bolond saját archetípusának mélységeit megélve megtalálhatja az eredendő okot, s Isten jelenlévővé válhat számára.
VÍZÖNTŐ-HALAK-A grál kérdése (isten keresése)