2013. január 29., kedd

Taumata-whaka-tangi-hanga-koauau-otamatea-pokai-whenua-kitana-tahu


avagy „A hegycsúcs, ahol Tamatea, a nagy térdű ember, aki megmássza a hegyeket;
a világjáró, aki átutazott itt, fuvolán játszott szerelmének.”
 A 1960-as években hallottam először Taumata-whaka-tangi-hanga-koauau-otamatea-pokai-whenua-kitana-tahu-ról. A szüleim az egyik Élet és tudomány című folyóiratban találtak rá.  Attól kezdve verseny volt a kollegák-gyerekek-barátok-rokonok között, ki tanulja meg előbb ezt, a számunkra teljesen értelmetlen 57 betűből álló szót.
Arra már nem emlékszem, hogy én mennyi idő alatt tanultam meg, de ha álmomból felkeltenek, akkor is fújom. Pedig azóta 40-50 év is eltelt.
A név maori eredetű. Jelentése körülbelül ennyi: „A hegycsúcs, ahol Tamatea, a nagy térdű ember, aki megmássza a hegyeket; a világjáró, aki átutazott itt, fuvolán játszott szerelmének.”
A hosszabb változat 85 betűből áll, mely miatt bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe: Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu 
A hely maga az új-zélandi Porangahau közelében található, egy 305 méter magas hegy.
A déli szélesség 40,3480 fokán, keleti hosszúság 176,5321 fokán található.
A hegy nevét  a helyi lakosok gyakran Taumatának rövidítik.
A név szerepelt már Mountain Dew reklámban és az angol Quantum Jump zenekar „Lone Ranger” című, 1979-es számában. Előfordul Peter Cape, új-zélandi énekes és dalszerző egyik 1960-as dalában, valamint a Hardcore DJ's Dark Raver & DJ Vince „Thunderground” című szerzeményében.



2013. január 29.

Antalffy Yvette

Egy levél mosolygó keresztmetszete



Ez egy levél keresztmetszete mikroszkóp alatt. A mosolygó arcok valójában csatornák, melyeken keresztülmegy a víz.  Nem lenyűgöző? A természet alapvető állapota a mosoly! :)

A minap ezt a képet láttam meg először, ahogy kinyitottam facebook-oldalamat.
Lenyűgöző, ahogy a képfeliraton van. Én is odaírtam hozzászólásomban, hogy a „Jóisten fest!”
Ezután dezsavű érzésem lett. Mintha már tényleg láttam volna egy festményen hasonlót. Emlékezetem kútjába leengedtem korsómat. Nem is kellett túl mélyre engednem, a 2009-es kútgyűrűnél koppant is a korsóm és meglett a festő.
Mokry-Mészáros Dezső, a Művészház autodidakta festőművésze. Aki kezdetben csak szabadidejében festegetett. A mikroszkópban megfigyelt, felnagyított és átértékelt fantasztikus témákat dolgozott fel. 
Ezekre hasonlít a „levél mosolygós keresztmetszete” is.

 Még néhány kedves gondolat, amely megmelengette a szívemet Mokry-Mészáros Dezső művészete kapcsán Bánszky Pál művészettörténész tollából: „Korai alkotói periódusában saját találmányú eljárásokat alkalmazott… Ha szántóföldeket ábrázolt, a tubusból kinyomott festéket a szó szoros értelmében úgy szántja fel egy kis fa- vagy vasdarabbal, ahogy a primitív ember szántja fel a maga szántóföldjét. Ha ki akarta valahogy fejezni, hogy egy fantasztikus ősállat szerinte halakkal táplálkozott, akkor a nyers agyagba egyszerűen beragasztotta a halnak a csontszilánkjait…”. Más egy kiállítása kapcsán írta kritikájában:„Művészete, mellyel… hosszú elvonultság után lép a nyilvánosság elé, a begubózottság nem is egy furcsaságát viseli magán, szinte ideges tartózkodást minden közkeletűnek látszó módtól és dologtól, és azt a gondos óvakodást is, nehogy valahonnét bármit tanuljon, ami különállásában veszélyeztetné. Mokry-Mészáros legtöbbnyire praehisztórikusnak, vagy kozmikusnak elgondolt témákba öltözteti képzeletét, abban a hiszemben, hogy bennük könnyebben virágoztathatja ki misztikus és jelképes hajlandóságait. Úgy fest, mintha egy régen eltünt nép gyermeke volna, nem törődik az arányokkal, a perspektívával, nincsenek árnyékai, nincsen tere és nincs levegője, sőt a színek önmagukban világító, vagy egymásra vonatkoztatott szépségeit is kerüli. Szörnyű lényeket, kígyókat, félelmesen fantasztikus vadállatokat léptet elénk, kihalt világokat támaszt fel.”
Egy könyv Mokry-Mészáros Dezső művészetéről: http://mek.oszk.hu/08000/08030/08030.pdf
 
Idegen világ

 

2013. január 11., péntek

ISTEN A MI SZEMÜNKÖN KERESZTÜL TEKINT ÖNMAGÁRA


Szent- Antal- lánc

Mottó: amikor azt a játékos feladatot kapja az ember, hogy képzettársítás útján, öt lépésben jusson el a kolbásztól Platónig. Lássuk csak: kolbász - disznó - sörte - ecset - manierizmus - idea - Platón...(Umberto Eco)

Isten építészétől – Isten tekintetéig

„Ahhoz, hogy jó munkát végezz, elsősorban szeretetre van szükséged, csak ezután jöhet a felelősség és a technika.” Antoni Gaudi

A minap egy barátnőmtől kaptam egy gyönyörű összeállítást  Antoni Gaudi Sagrada Família katedrálisának belső tereiről. http://hu.wikipedia.org/wiki/Antoni_Gaud%C3%AD


...

Majd a Heti Válasz ünnepi, dupla számában egy buddhistából katolikussá vált japán szobrászról, Etsuro Sotoo-ról olvastam, aki immár 34 éve farag szobrokat a Sagrada Familia tereibe, ornamentikájába. http://www.papaimisszio.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=510&Itemid=123
Ahogy Gaudi beköltözött a Sagrada Famíliába, amikor elkezdődött az építkezés, úgy költözött be Etsuro Sotoo-ba Gaudi, és ő pedig Gaudiba. (1991-ben nyilatkozta ezt magáról).

Gaudi halotti maszkjának másolatából készült mellszobra „nézi”, ahogy dolgozik.
„Gaudit elgázolta egy villamos, halála előtt három napig szenvedett. Amikor meghalt, a sok szenvedés ellenére olyan kifejezés ült ki az arcára, mintha egy szép álmot látna. Amióta ezt a halotti maszkot láttam, arra gondolok, hogy amikor befejezem az életemet, én is ilyen arckifejezéssel szeretném átélni. Valóra szeretném váltani azt az álmot, amit szerintem Gaudi a halála pillanatában látott.” (Heti Válasz)
...
Aztán egy makrofotó-sorozat emberi szemekről, valamint egy Coelho idézet is eszembe jutott a képnézegetés közben:
Fotók a facebookról



„...amikor Narcissus meghalt, előjöttek az oreádok, az erdő tündérei, és látták, hogy a forrás édesvizű kis tava sós könnyek kelyhévé változott.
- Miért sírsz? - kérdezték az oreádok.
- Narcissus miatt - felelte a forrás.
- Ó, nem vagyunk meglepve, hogy gyászolod Narcissust - folytatták az oreádok. - Hiszen mi is mindannyian kábultan követtük őt, amerre csak járt az erdőben, de egyedül te csodálhattad meg a szépségét közelről.
- Hogyhogy, Narcissus szép volt?
- Ki tudná ezt nálad jobban? - döbbentek meg az oreádok. - Hiszen a te partodról hajolt a víztükröd fölé nap mint nap!
A forrás egy ideig hallgatott, majd így szólt:
- Narcissust siratom, de hogy szép volt, azt sosem vettem észre. Azért sírok, mert amikor fölém borulva rám vetette pillantását, láttam, hogyan tükröződik szemének mélyén az én szépségem.”
….
 
„Nemcsak az ember nézi a képet,
A kép is nézi az embert.”
(Hamvas Béla)
….

Isten a mi szemünkön keresztül tekint végtelen Önmagának arra a részére, ami általunk látható. (Szász Ilma)


2013. január 9.