-Mit csinál az űrhajós, ha elfogyott a vize? Na mit csinál?! - Hát ŰrKutatÁs!! (graffiti)
Valahogy, így kezdődött az én szimbólumkutatásom is jó néhány éve - amikor is kifogytam a szimbólumokból -, rátaláltam Szász Ilmára és az ő Ponttól a mandaláig című könyvére.
Éppen tizennyolc éve annak, hogy Szász Ilma A ponttól a mandaláig című előadássorozatának első momentumaként sokadmagammal belülről megérezhettem az OM mantra velőkig hatoló rezgését a Nagykovácsi Civilegyetemen. Már akkor tudtam, hogy olyan átfogó szellemiségű tanítóra leltem, aki életem következő időszakának meghatározója lesz. Nagy örömömre, azóta szolgálatába szegődhettem. Tanítási segédanyagokkal, prezentációkkal, személyes honlapjának elkészítésével és a Péntek Esti Meditálók csoportjának koordinálásával is segíthettem a munkáját.
Azóta gondolom magam szimbólumkutatónak.
Ennek bizonyítékaként - Szász Ilma inspirációjára - elkészült egy rajzsorozatom is, amelynek A teremtés és visszatérés geometriája címet adtam.
Az Ars Sacra Fesztivál a 2007-es nemzetközi Városmissziós rendezvénysorozat gyümölcse. A fesztivál célja a remény jeleinek felmutatása a kultúrában, a művészet eszközeivel segíteni Európát, hogy visszataláljon gyökereihez, a zsidó-keresztény értékekhez.
Az Ars Sacra Fesztiválhoz évről évre önkéntesen csatlakoznak Magyarország legnagyobb múzeumai, kulturális központjai, számos galéria és művész. A fesztivál programjait – képző- és iparművészeti kiállításokat, különböző műfajú koncerteket, színházi és irodalmi előadásokat, tárlatvezetéseket, gyerekprogramokat – ingyenesen látogathatja a nagyközönség.
Idén a szeptember 17-én a Rongyszőnyeg a teljesség felé - Weöres Sándor írásai Bartók Béla zongora darabjaival összefűzve - Jancsó Sarolta és Baráz Ádám előadói estjét választottuk elsőnek.
Másnapra, szeptember 18-ára pedig Rainer Péter, a rendezvény szervezője hívott el újra a 12. SZÉK - Szakrális Építész-Belsőépítész Konferenciára bennünket, melynek Az EGYHÁZ címet adta. Saját előadásának kivonatát rendelkezésünkre bocsátotta:
Mottó: „Gyülekezet (lelki egyház) létezhet templom (épített egyház) nélkül, de fordítva csak idő kérdése és elpusztul a templom." (Rainer Péter)
KONFERENCIAPROGRAMJA
Bevezető ének-zene: Sipos Mihály népzenész Köszöntők: Prof. emeritus dr. Fekete György - MMA t. elnök, Krizsán András - DLA MÉSZ elnök, Csapó Balázs Tamás - BÉK elnök, Dragonits Márta - Ars Sacra Alapítvány elnök
ELŐADÁSOK
Jelenits István paptanár Az EGYHÁZ – filozófiai fejtegetés Ferkai Tibor író A körtemplom – mese Popovics Béla helytörténész Kárpátalja templomai Bartos György műtörténész A székesfehérvári székesegyház kutatása Tina Markušová építőmérnök A kassai Szent Erzsébet dóm bemutatása Nemcsics Ákos építész Egy templomépítés 15 éves története Limbacher Gábor nérajzkut. Településeink szakrális térszerkezete, építményei Wesselényi-Garay Andor ép. A snassztól a spontánig – szakrális népépítészet Biró Aurél történész Máriás zászlók Magyarország történelmében Rainer Péter építész-bép. A Szent Korona – kapocs Ég és Föld között Rainer Péter építész-bép. 3hajós dongakápolna és társai Összegzés, zárszó (nálunk a terv azért szükséges, hogy legyen mitől eltérni) Befejező ének: Béres György atya + Schola Gregoriana Budapestinensis
A Mai evangélium az apostolok kiválasztásról szólt.
"Jézus egyszer fölment egy hegyre imádkozni. Az egész éjszakát Isten imádásában töltötte. Másnap magához hívta tanítványait, és kiválasztott közülük tizenkettőt, akiket apostoloknak nevezett: Simont, akit Péternek is hívott, és testvérét, Andrást; Jakabot és Jánost, Fülöpöt és Bertalant, Mátét és Tamást; Jakabot, Alfeus fiát és a buzgó Simont; Júdást, Jakab fiát, továbbá karióti Júdást, aki később elárulta őt.
Azután lement velük, és egy sík mezőn megállt. Ott nagy csoport tanítvány sereglett köréje, és hatalmas tömeg vette körül Júdeából, Jeruzsálemből, Tirusz és Szidon tengerparti vidékéről. Ezek azért gyűltek össze, hogy hallgassák őt, és gyógyulást nyerjenek betegségükből. Meggyógyultak azok is, akiket tisztátalan lelkek gyötörtek. Az egész tömeg érinteni akarta őt, mert erő áradt ki belőle, és mindenkit meggyógyított.
Lk 6,12-19"
Paul Klee Út és mellékutak képének meditációjakor találtam rá arra képzeletbeli egyszemélyes kápolnámra, amely valójában egy álomszőtte palást, s amelyen a tizenkét apostol képe is megjelent.
"Előttem az Út nyílegyenes, keresztutak szegélyezik jobbról és balról. Bárányfelhők nyája a fejem fölött, melyet a lemenő Nap mindig más színűre fest a sárgától a narancspíroson át, egészen a sötétliláig. Az égi bárányok kiskolompja egybecseng a város templomainak harangjával. Esti misére hív az egyik mellékút kis kápolnája. Rövid kitérőt teszek, és belebújok az egyszemélyes kápolnámba, mely a magam szőtte palást maga. Rajta minden apostol és a születésem lenyomatát képező csillagkép és bolygó. A Keresztút tizennégy stációja és a keresztnevem betűiből kirakott anagramma hirdeti, hogy hol a helyem a világban és mi a teendőm. Itt éjszakázom ma a csillagok alatt. Reggel kimegyek a Főútra, és hátamat melegíti a felkelő Nap. Fájós vállamra teszi kezét a Fény, és szárnyalásra biztat. Tárjam ki karjaim, és csak engedjem, hogy a termik magával ragadjon fel…fel…. Megteszem…"
Legtöbb apostolnál a mártíriumuk adja a jelüket. János nem halt mártírhalált, így jele - Skorpióként - a sas.
id. Jakab: kard (lefejezik), (Állatövi jegy: Kos) Pál: lefejezték karddal (az áruló Júdás helyén)(Állatövi jegy: Bika) Tamás: tőr (felhasítják vele), (Állatövi jegy: Ikrek) Tádé: bunkósbot, valószínűleg ezzel verik agyon, mikor Simonnal együtt térít), (ő a kánai vőlegény, ez utalás a családiasságára is) (Állatövi jegy: Rák) Péter: fordított kereszt és kulcs (Állatövi jegy: Oroszlán) Fülöp: öklömnyi kődarab (valószínűleg megkövezték)(Állatövi jegy: Szűz)”. ifj. Jakab: ványolófa (ezzel verték agyon, miután legurították a templom lépcsőin), (Állatövi jegy: Mérleg) János: sas (nem halt mártírhalált) (Állatövi jegy: Skorpió) Simon: fűrész (ezzel szétfűrészelik) (Állatövi jegy: Nyilas) Bertalan: lenyúzott bőre (Állatövi jegy: Bak) Máté: máglyára állították, amit aztán eső állított el, nehéz lenne ábrázolni, marad az angyal (pl. az angyali üdvözletből) (Állatövi jegy: Vízöntő) András: “andráskereszt”. (Állatövi jegy: Halak)”
Már több mint 15 éve Balatonalmádiba járunk nyaralni az augusztus 20. utáni időszakban. És nincsen olyan év, amikor a harcsapaprikást túrós csuszával ne az alsóörsi vasútállomással szemben levő szálloda éttermében fogyasztanák el a fiúk. (Én nem lévén hús- és főként halevő, csak csuszát).
Ahogy a teraszról nézem a főút túloldalán levő tájat, a kempinggel, vitorláskikötővel, mindig eszembejut az az év, amikor éppen 13 évesen a szüleimmel itt nyaraltunk - egy mástól hirtelen lepasszolt - szakszervezeti beutalóval pont ebben az utószezoni időszakban, a domboldalon valamelyik szakszervezeti vagy vállalati üdülőben.
Az emlékezetes az üdülőből az volt, hogy a Budapesten levő u.n. "zöldvillamos"- mi úgyhívtuk, hogy "wc-kombinát"- állt a közepén mint közös illemhely és tisztálkodási lehetőség.
És a nagy szám egy tininek, mint én is voltam akkor, a Táncdalfesztivál volt, amit a közös TV szobában nézhettünk boldogan végig szülői beleegyezéssel.
A "legzölduborkább" kamaszlánykoromat éltem meg azon a nyáron, pedig már megvolt az apukám kiküldetési pénzéből kapott francia talpszalagos lasztex-nadrágom és egy égszínkék orlon-pulóverem is, ami szúrt ám istentelenül. Ebben próbáltam magam jobb színben feltüntetni a nyaraló kortársak között.
Aztán a nyaralás vége előtt néhány nappal furcsa reggelre ébredtünk. A strandra menvén az egyébként akkortájt szinte csak csehszlovák sátrakkal és utánfutókkal teli kemping egyik pillanatról a másikra kiürült. Teljesen üresen állt. .... Elég félelmetes volt.
S akkor tudtuk meg, hogy a szövetséges csapatok, köztük Magyarország is felsorakozott tankokkal a határon...
1968. augusztus 20. - A Varsói Szerződés csapatai szovjet vezetéssel 200 000 katonával, 5000 harckocsival lerohanják Csehszlovákiát, hogy véget vessenek a (prágai tavasz néven emlegetett) demokratikus folyamatnak.
A legjobb barátnőm szlovák rokonoknál rekedt akkor az Ipolyságban. Csak nagyon körülményesen tudott hazajutni iskolakezdésre.
Hétköznapi emberekként pedig attól kezdve megtapaszalhattuk ennek a nyárnak a hatásait.
A csehszlovák, később szlovák határőrőrök lesújtó pillantásokkal és csomagjaikat felforgatva alázták meg a magyar átutazókat.
De az élet ment tovább... a Táncdalfesztivált az Amikor én még kis srác voltam című Illés szám nyerte.